ŁAMIGŁÓWKI

START

mała : 155
duża : 132

MEMO - PTAKI

Gra podobna do klasycznego memory, jednak zawiera istotne różnice. Na planszy ukryte są 20 (24 w dużej wersji) gatunki ptaków. W odróżnieniu od memory, plansza została podzielona na 2 części. Obie części zawierają po 1 zdjęciu z każdego gatunku. UWAGA: ZDJĘCIA NIE SĄ IDENTYCZNE. . Ponieważ na małych zdjęciach mogą być problemy z rozróżnieniem ptaków, zdjęcia dodatkowo są powiększane (osoby, które zapoznają się już z zdjęciami mogą wyłączyć powiększenie).
Jeśli plansza nie mieści się na ekranie, można włączyć tryb pełnoekranowy. Rozmiary zostaną wtedy dodatkowo zmniejszone.




START

mała : 41
duża : 37

PTAKI - ROZGRYWKA

UWAGA: Wariant dla 2 graczy.

Wersja gry przeznaczona dla 2 graczy. Cel gry jest taki sam, jak w powyższej wersji. Zasady gry zostały dostosowane dla 2 graczy. Gracze na przemian odsłaniają po 2 karty. Jeśli dana osoba odgadnie parę , zdobywa punkt i odgaduje kolejną parę. Jeśli popełni błąd, kolejka przechodzi do drugiego gracza.
W wersji gry dla 2 osób mamy do wyboru tylko większe plansze: 8x6 i 8x7.





LISTA PTAKÓW

Ptaki, które zostały wybrane należą do bardziej popularnych, przynajmniej w moich okolicach. Większość z nich można spotkać w parku w centrum miasta. Tylko myszołów, wąsatka i łabędź niemy wymagały wycieczki na obrzeża miasta. Przy doborze zdjęć kierowałem się również łatwością w odróżnieniu gatunków. Dlatego też nie ma niezwykle popularnych sikorek modraszek, czy mazurków. W przypadku niektórych gatunków istnieją spore różnice w upierzeniu samców i samiczek (czyże, gile, dzwońce, kosy, krzyżówki, pleszki,wąsatki i wróble). W większości przypadków wybrałem zdjęcie samców, ponieważ są bardziej charakterystyczne i cechują się bogatszymi kolorami. Jedynym wyjątkiem jest wróbelek.


CZYŻ | DZIĘCIOŁ ŚREDNI | GAWRON | GIL | GOŁĄB | GRUBODZIÓB | KAWKA | KORMORAN | KOS | KOWALIK | KRZYŻÓWKA | KWICZOŁ | ŁABĘDŹ NIEMY | MEWA ŚMIESZKA | MYSZOŁÓW | PEŁZACZ LEŚNY | PLESZKA | PLISZKA SIWA | RUDZIK | SIKORKA BOGATKA | SIKORKA UBOGA | SROKA | SÓJKA | STRZYŻYK | SZPAK | TRZNADEL | WĄSATKA | WRÓBEL | zobacz wszystkie
CZYŻ

CZYŻ


Małe, niezbyt płochliwe ptaki lubiące przebywać w stadkach. Dość hałaśliwe, ale wypatrzenie ich nie jest łatwe. Jednak przy odrobinie cierpliwości można zrobić im zdjęcia z dość bliska. Zazwyczaj hałasują wewnątrz iglaków, ale czasem żerują na zewnętrznych gałązkach.
CZYŻ
DZIĘCIOŁ ŚREDNI

DZIĘCIOŁ ŚREDNI


Bardzo ładny ptak o żółtawo-zielonym ubarwieniu. Samiczki wyraźnie różnią się od samców bardziej szarym zabarwieniem. Ptaki można czasem usłyszeć w iglakach, zatrzymują się często na wierzchołkach mniejszych drzew, ale również można wypatrzyć je na na ziemi.
DZIĘCIOŁ ŚREDNI
GAWRON

GAWRON


Gawrony są dość częstym gościem w parku, bardzo często występują w towarzystwie kawek. Lubią przesiadywać na wierzchołkach dużych drzew, ale często można spotkać je na ziemi. Nie należą do płochliwych.
GAWRON
GIL

GIL


Kolejny, bardzo ładny ptak, bardzo łatwy do wytropienia podczas zimy. Samce (na zdjęciu) z bardzo wyrazistym brzuszkiem. Samiczki zamiast czerwonego mają szaro-beżowy spód. Ptaki przebywają w małych stadkach. Często żerują na wierzchołkach średnich drzew, ale można również spotkać je na krzakach, czy też ziemi.
GIL
GOŁĄB

GOŁĄB


Gołębie miejskie porównałbym do kundla, każdy ma inne upierzenie. Jedynie wygląd sprawia, że nie mamy problemu z odróżnieniem . Ptaki często spotykane w centrach miast, nie raz spacerujące pośród ludzi. W parku zazwyczaj trudniejsze do wypatrzenia.
GOŁĄB
GRUBODZIÓB

GRUBODZIÓB


Kolejny, dość częsty gość w parku. Ptak ma bardzo specyficzny wygląd, masywny dziób, duża głowa i tułów, tylko skrzydełka i ogon dosyć skromne. Ptak spędza większość czasu na gałęziach drzew. Często wybiera wyższe drzewa, ale nie pogardzi również mniejszymi, czasem żeruje też na ziemi, jednak jest dość płochliwy. Grubodziób jest dość gadatliwym ptakiem, jednak odgłosy, jakie wydaje łatwo giną wśród śpiewu sikorek.
GRUBODZIÓB
KAWKA

KAWKA


Chyba najbardziej pospolity ptak. Często, nie wiedzieć czemu mylony z wroną. W okresie jesienno-zimowym mają w zwyczaju zbierać się w duże stada i pod wieczór zbierać się w centrum miasta. Rano wędrują na obrzeża.
KAWKA
KORMORAN

KORMORAN


Sporej wielkości ptak wodny, którego nie spotkamy raczej w środku miasta. Ptak zakłada gniazda na drzewach, czasem w szuwarach. Występują zazwyczaj w stadach. Ptaki są dość płochliwe.
KORMORAN
KOS

KOS


Mimo, że zabarwiony na czarno, wyjątkowo sympatyczny ptak. Uroku dodaje mu żółty dziób i obwódka wokół oczu. Samiczki mają brązowe ubarwienie. Ptaki dość często można spotkać w parku, choć nie są zbyt liczne. Zazwyczaj łączą się w pary. Nie są płochliwe, szczególnie w lecie. Przebywają na niższych gałęziach drzew, ale często szukają pożywienia na ziemi.
KOS
KOWALIK

KOWALIK


Dość częsty gość parków, podobny w zachowaniu do pełzacza leśnego. Ptak o specyficznym głosie, dość łatwy do wypatrzenia, ale zazwyczaj trudno przyjrzeć się mu z bliska. Często żeruje na pniach, bądź gałęziach drzew. Jednak, przy sporym szczęściu można również spotkać go na dolnych częściach drzew, a nawet na ziemi. Bywa płochliwy, ale czasem zapomina się i podchodzi bardzo blisko do ludzi.
KOWALIK
KRZYŻÓWKA

KRZYŻÓWKA


Jeden z najbardziej popularnych ptaków wodnych. Zazwyczaj przebywają albo na wodzie, albo nad brzegiem, ale czasem potrafią urządzić sobie wędrówki po mieście. W parku bardzo przyzwyczajony do towarzystwa ludzi, w naturalnym środowisku na widok ludzi zazwyczaj odpływają od brzegu, bądź też odlatują.
KRZYŻÓWKA
KWICZOŁ

KWICZOŁ


W lecie jest jednym z liczniejszych gości moich okolic, choć w zimie też można je spotkać. Lubi tereny parku, często grasując w sporych stadkach. Ptak dużo czasu spędza na ziemi, bądź też niższych gałęziach drzew. Bardzo zadziorny. Nie jest oswojony, jak gołębie, ale nie należy do zbyt płochliwych.
KWICZOŁ
ŁABĘDŹ NIEMY

ŁABĘDŹ NIEMY


Bardzo majestatyczny, duży ptak. Tak, jak kaczki, można spotkać go nad wodą. Często łączy się w pary, ale też można spotkać małe stadka. Raczej nie pozwala zbliżyć się zbyt i na widok ludzi odpływa od brzegu, ale czasem bywa mniej płochliwy.
ŁABĘDŹ NIEMY
MEWA ŚMIESZKA

MEWA ŚMIESZKA


Należą do ptaków które polują na pokarm w locie (szczególnie małe ryby). Dlatego też można je dostrzec nad zbiornikami wodnymi. Często odpoczywają pływając po wodzie, albo zatrzymując się na brzegu. Nie są zbyt płochliwe.
MEWA ŚMIESZKA
MYSZOŁÓW

MYSZOŁÓW


Jeden z ptaków, których raczej nie zaobserwujemy w środku miasta. Ptak ten wypatruje zdobyczy krążąc na dość dużej wysokości.
MYSZOŁÓW
PEŁZACZ LEŚNY

PEŁZACZ LEŚNY


Ptak pełen kontrastów. Mimo że jest dość częstym gościem parków, oraz mimo że łatwo rozróżnić jego odgłos, bardzo łatwo go przegapić. Pozornie trudny do wytropienia, ale przy odrobinie wprawy można podejść do niego wyjątkowo blisko... choć ma wredny zwyczaj ustawiania się złym profilem. Żerują na pniach drzew, często wędrując po pniu. Bardzo często zlatują niemal na sam dół pnia, po czym pną się do góry, po czym znowu zlatują na dół.
PEŁZACZ LEŚNY
PLESZKA

PLESZKA


Bardzo uroczy, mały ptaszek, odwiedzający nas między wiosną a latem. Ptaszki można dostrzec na niższych gałęziach czy też pniach drzew, albo na ziemi. Samiczki są znacznie mniej barwne.
PLESZKA
PLISZKA SIWA

PLISZKA SIWA


Dość rzadki gość w moich okolicach, choć był na tyle miły, by pozwolić się sfotografować. Ptaki szukają pożywienia na ziemi. Raczej nie pozwoli zbliżyć się zbytnio ... ale czasem można pozwolić mu podejść bliżej.
PLISZKA SIWA
RUDZIK

RUDZIK


Wyjątkowo uroczy, mały ptaszek. Kolejny z tych, które bardzo łatwo przegapić bez aparatu. Ptaki gnieżdżą się w niskich gałęziach, szukają pożywienia na ziemi. Mimo, że nie są zbyt płochliwe, mają w zwyczaju uganiania się między krzewami.
RUDZIK
SIKORKA BOGATKA

SIKORKA BOGATKA


Bogatka jest ptakiem, którego odgłos jest chyba najczęściej słyszanym odgłosem ptaków. Samce towarzyszą nam przez cały rok, samiczki odlatują na zimę. Często ganiają wśród górnych partii drzew, ale można je również spotkać pośród krzewów. Bardzo często przemieszane są z innymi gatunkami małych ptaków.
SIKORKA BOGATKA
SIKORKA UBOGA

SIKORKA UBOGA


Znacznie mniej liczna sikorka, zbliżona wymiarami do bogatki. Ptaszek zarówno uboższy w kolory, jak i znacznie mniej muzykalny. Ale mimo to wyjątkowo urodziwy.
SIKORKA UBOGA
SROKA

SROKA


Ptaki nie są zbyt liczne, przebywają w małych grupkach. Zazwyczaj można je wypatrzyć na wierzchołkach drzew, albo dachach budynków. Mają dość charakterystyczny głos.
SROKA
SÓJKA

SÓJKA


Ptak, który uwielbia zamorskie wędrówki ... podobno. Poza tym można go wypatrzyć w konarach niższych bądź średnich drzew, często chowają się w krzewach bądź iglakach.
SÓJKA
STRZYŻYK

STRZYŻYK


Mały ptak, bez szczególnych cech ubarwienia, którego nie sposób pomylić z innymi. Posiada wyjątkowo króciutki ogon, prawie zawszy zadarty do góry. Czasem można dostrzec go w parku, choć jest raczej płochliwy. Zazwyczaj chowa się nad samą ziemią wśród krzewów.
STRZYŻYK
SZPAK

SZPAK


Kolejny, bardzo popularny ptak. Ptaki często można spotkać w parkach. Przebywają zazwyczaj w małych stadkach, większość czasu spędzając na ziemi. Na obrzeżach miasta można nieraz spotkać znacznie większe stada przesiadujące na słupach i liniach energetycznych. Szczególnie przed odlotem na zimę, wieczorami potrafią zlatywać się w stada ogromnej wielkości.
SZPAK
TRZNADEL

TRZNADEL


Ptaszek o bardzo wyrazistej barwie, lubiący tereny poza miastem. Ptaka zazwyczaj znajdziemy blisko ziemi. Po zauważeniu ludzi często przelatuje na niższe gałęzie drzew, dopiero przy bliższym kontakcie wzlatuje na czubki drzew. Mimo bardzo żywego koloru często zlewa się na tle drzew.
TRZNADEL
WĄSATKA

WĄSATKA


Ptaszek, którego chyba nie sposób pomylić z innymi ptakami. Zazwyczaj ganiają wśród trzcin, robiąc przy tym dużo hałasu. Niestety często tylko go słychać. Samiczki znacząco różnią się od samców, nie posiadają tak charakterystycznego upierzenia.
WĄSATKA
WRÓBEL

WRÓBEL


Ćwierkanie wróbelków jest niemalże równie powszechne, co odgłosy sikorek. Ptaszki przebywają zazwyczaj w gromadkach, chowając się w gałązkach krzaków, często przebywają na ziemi. Na zdjęciu mamy samiczkę, różniącą się nieco od samca. Jeden z nielicznych gatunków, w których samiczka jest chyba ładniejsza od samca. Wybrałem zdjęcie samiczek, ponieważ samce są bardzo podobne do mazurków.
WRÓBEL
gry online : TOP 5
183987302kulki
12504563memory
6828703kości
4921894diamenty
3658007klik
Liczba sesji:
102113072
[ X ]
Strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) oraz podobne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. [Dowiedziedz się więcej].
mail: marcin@zagrajsam.pl
2006-2017 Created by Marcin Juchnicki. All Rights Reserved.